J
I
K
A
B
21 اسفند 1397 13:20:42
706 ميليارد تومان براي حوزه‌هاي صنعت، كشاورزي و خدمات خراسان جنوبي اختصاص داده شده است
دكتر محمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور دوشنبه شب در نشست فعالان اقتصادي استان خراسان جنوبي گفت: بعد از برجام، كشورها، روساي جمهور و مقامات براي سرمايه‌گذاري در ايران صف كشيده بودند و حداقل سه جلد برنامه براي همه استان‌ها و كشور مهيا كرديم، اما بعد از تحريم ها 12 جلد برنامه مشاوره اي تقديم شوراي عالي هماهنگي اقتصادي قوا شد. 
به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه وي‌افزود: بعد از اين‌كه نظر مقام معظم رهبري بر اصلاح ساختار بودجه بود، برنامه ديگري در چهار محور، 12 بسته و 34 برنامه براي اين كار مهيا كرديم. 
دكتر نوبخت اظهار داشت: با همه مصائب و مشكلاتي كه وجود دارد، حق نداريم هميشه از مشكلات بگوييم همان‌طور كه در سفر به جنوب كرمان در جمع تعدادي از صادركنندگان در خصوص وضعيت ارزي سخناني مطرح كرديم كه رسانه‌هاي خارجي با صداي بنده مشكلات را زياد مطرح كردند. 
وي افزود: امروز با توجه به اين‌كه در حوزه هاي مختلف بسيار گرفتارم، اما تصميم گرفتم به استان مرزي خراسان جنوبي سفر كنم، لذا آنچه در بخش تسهيلات، اعتبارات و ارزي بيان شد، به آن عمل خواهيم كرد.
دكتر نوبخت گفت: به دستور مقام معظم رهبري و دورانديشي‌هاي ايشان موظف شده‌ايم با استفاده از منابع صندوق توسعه ملي تمامي انبارها را از كالاهاي استراتژيك پر كنيم. 
وي با بيان اين‌كه يكي از ذخاير ما دام‌هاي مولد است، ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران كشوري با بدخواهان زياد است كه بايد از نظر امنيت غذايي ضريبي براي كشور قايل شويم. 
وي گفت: صحبت‌هايي توسط اتحاديه دامداران استان خراسان جنوبي در مورد وضعيت گوشت مطرح شد و خوشحاليم كه در استان در اين زمينه به ما طرح ارايه شود. 
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در ادامه افزود: شنيدن اين موضوع كه دام مولد از كشور خارج مي‌شود، بسيار سخت است و براي امسال 13 ميليارد دلار و براي سال آينده 14 ميليارد دلار به منظور ترفيع مردم در تأمين گوشت در نظر گرفته شده است. 
وي با اشاره به اين‌كه دشمن از هر راهي براي به زانو درآوردن اين ملت بزرگ مي‌خواهد استفاده كند افزود: دشمن نمي‌خواست 40 سالگي انقلاب را ببينيم اما مردم از هميشه باشكوه‌تر به ميدان آمدند. 
گزارش مذكور حاكي است وي با بيان اين‌كه با جنس صحبت‌هاي نمايندگان مجلس آشنا هستم گفت: نمايندگان استان در اين نشست كاستي‌ها را بيان كردند و اين فن بيان است تا همكاري طرف مقابل را جذب كنند، اما نمايندگان را درك مي‌كنم بر اثر فشارها و مطالبه‌گري مردم اين‌گونه سخن مي‌گويند.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور با تأكيد بر اين‌كه نحوه بيان مطلب موثر است گفت: فراموش نكنيم در نظام اسلامي آموزه‌هاي قرآني مي‌گويد چگونه حرف بزنيم و ما موظف هستيم به جاي تحقير، همديگر را تشويق كنيم، حتي در قرآن آمده در مجادله هم بايد كلمات احسن به كار گرفته شود. 
وي بيان كرد: از روش خلق محمدي بايد استفاده كرد، بنابراين مي‌توانيم همه مسايل و خواسته‌ها را به درستي بيان كنيم بدون اينكه طرف مقابل را تحريك كنيم. همان‌طور كه در قرآن آمده، شيطان مهياست از اين كلمات دشمني بيافريند لذا بايد تلاش كنيم همه خواسته‌ها را به نحو مناسب بيان كنيم. 
به موجب اين گزارش، دكتر نوبخت گفت: در سفر به خراسان جنوبي براي حوزه‌هاي صنعت، كشاورزي و خدمات برنامه مكتوب آورده‌ايم و حداقل 706 ميليارد تومان براي اين كار اختصاص داده شده است.
وي ادامه داد: همچنين 660 ميليارد تومان تسهيلات، 70 ميليارد تومان براي وجوه اداره شده و يارانه سود و 76 ميليارد تومان براي كمك هاي بلاعوض استان خراسان جنوبي در نظر گرفته شد. 
رئيس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: احداث 10 هزار واحد مسكوني در استان با همكاري كميته امداد تا دهه فجر يا اسفند سال 98 به بهره‌برداري خواهد رسيد. 
وي گفت: بخش مسكن مي‌تواند به جهت وابستگي به ساير بخش‌ها اشتغال و ساير بخش‌ها را تحريك كند و در اين زمينه حداقل 500 ميليارد تومان در بخش مسكن سرمايه‌گذاري خواهيم كرد كه به غير از ارقام ساير بخش‌ها خواهد بود. 
دكتر نوبخت بيان كرد: همچنين حدود 940 ميليارد تومان براي زيرساخت‌هاي خراسان جنوبي در قالب برنامه كوتاه مدت دوساله در جهت توسعه استان استفاده خواهيم كرد كه حداقل 560 ميليارد تومان آن براي توسعه راه‌ها و راه‌آهن خواهد بود. 
وي افزود: در اين نشست كاستي‌ها و ظرفيت‌هاي استان در كنار يكديگر توسط بخش خصوصي و دولتي بيان شد كه بسيار خوب است و ما نيز منابعي در بخش‌هاي مختلف براي استان در نظر گرفته‌ايم. 
معاون رئيس جمهوري اظهار داشت: رئيس امور اقتصاد مقاومتي و شوراي اقتصاد اين سازمان برنامه اعتباري را براي استان مشخص و تهيه خواهد كرد كه در شوراي برنامه ريزي استان تشريح مي‌شود. 
وي گفت: بعد از ديدن برخي صحنه‌هاي زيبا از طبيعت، وضعيت صنعت، كشاورزي، گردشگري و خدمات استان لذت بردم اما آن را به مثابه اين‌كه استان گل و بلبل است و مشكل ندارد، تلقي نكردم. 
دكتر نوبخت افزود: در اين نشست مباحثي درخصوص جاده پرخطر بيرجند - قاين، محدوديت‌ها، ضرورت تجهيز مرزها، كمك‌هاي فني و اعتباري مورد نياز، مشكل آب، باروري ابرها و غيره مطرح شد كه اقدامات لازم براي اين موضوعات انجام خواهد گرفت. 
وي از افزايش قيمت خريد تضميني گندم خبر داد و گفت: امروز در شوراي اقتصاد رقم هر كيلوگرم گندم از 1470 تومان به 1700 تومان افزايش يافت. 
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور افزود: به معادن كوچك استان خراسان جنوبي كه نياز به ماشين آلات دارند توجه بيشتري خواهيم داشت. 
وي ظرفيت گردشگري استان را مناسب و خوب دانست و اظهار داشت: برنامه ويژه‌اي براي گردشگري خراسان جنوبي داريم كه مكتوب ارايه خواهد شد. 
دكتر نوبخت گفت: صندوق توسعه ملي با اساسنامه‌اي كه از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شد اداره مي‌شود، البته دبيرخانه و هيأت امناي آن در سازمان برنامه و بودجه كشور است، اما ضوابطي براي پرداخت منابع وجود دارد. 
وي به مطالبه 200 ميليون دلاري فعالان اقتصادي استان اشاره كرد و افزود: آمادگي داريم تا همين سقف به استان كمك كنيم در صورتي‌كه طرح‌هاي توجيهي در بخش‌هاي مختلف كشاورزي، صنعت، معدن، گردشگري و ساير ارايه شود. 
معاون رئيس جمهوري بيان كرد: منابع صندوق توسعه ملي بلاعوض نيست، بلكه تسهيلات مي‌دهد، لذا آمادگي داريم تا اين دستور را بدهيم تسهيلات بيشتري به استان پرداخت شود چون اعتقاد داريم اين استان از ظرفيت‌هاي لازم برخوردار است. 
گزارش مذكور در ادامه مي‌افزايد: يكي از اهداف سفرهاي استاني گزارش‌هاي سفرهاي استاني است و من از تمامي عزيزاني كه مسايل و مشكلات استان را بيان كردند قدرداني مي‌كنيم. وي با اشاره به اينكه هيچ وقت برداشت اينكه بگويم خراسان جنوبي استاني گل و بلبل است نداشتم و از اينكه نظرات را گفتيد تشكر مي‌كنم.

دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL