J
I
K
A
B
28 آبان 1399 15:8:41
اختصاص ۱۲۰ ميليارد تومان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي/اختصاص ۳۵ ميليارد تومان به صندوق اعتباري هنر
دكتر نوبخت در ديدار اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: انقلاب ما، انقلابي فرهنگي است؛ معتقدم الگوي اسلامي ما، فرهنگ محور است و اگر به توسعه انساني هم فكر مي كنيم توسعه انساني ما خيلي فراتر از توسعه انساني غرب است.

 به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و امور بين الملل سازمان برنامه و بودجه كشور ، دكتر نوبخت معاون رييس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور روز سه شنبه ۲۷ آبان  ۱۳۹۹  با رييس و اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي ديدار و گفتگو كردند.
به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور ، در ابتداي نشست حجت الاسلام و المسلمين مرتضي آقاتهراني رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، با  تاكيد بر اهميت بودجه حوزه فرهنگ، بيان كرد: انقلاب ما انقلاب فرهنگي است و بودجه فرهنگي در تمامي دولت هاي قبلي از اهميت كمتري برخوردار بوده حال آنكه غرب و آمريكا بخش اعظمي از بودجه هاي خود را صرف رواج فرهنگ خود به ديگر كشورها مي كنند. در كميسيون فرهنگي مجلس ضمن اينكه اولويت هاي كميسيون مشخص شده به دليل اينكه موضوع جمعيت از جمله موضوعات نيمه كاره و مغفول مانده اي است، درحال حاضر پرداختن به آن از نظر اين كميسيون از اولويت ويژه اي برخوردار است. ما قصد داريم قبل از شروع موضوع مباحث بودجه در مجلس شوراي اسلامي با نظر كارشناسي سازمان برنامه و بودجه كشور كه به تخصص و نظر كارشناسي شما در برنامه و بودجه باور داريم بتوانيم موضوع بودجه جمعيت را به سرانجام برسانيم. وي در ادامه بيان كرد: بسياري از مراكز فرهنگي با حذف جدول ۱۷ تعطيل شد. دولت بايد نگاه بهتر و جديدي به مقوله ي فرهنگ داشته باشد. فرهنگ علت است و اگر درست شود جلوي خيلي از هزينه ها و خرج ها گرفته مي شود‌.
در ادامه جلسه، دكتر نوبخت بيان كرد: در ارتباط با موضوع فرهنگ،خانواده و جمعيت كه با هم تسلسل‌وار در پيوند هستند با شما ديدگاه مشتركي داريم. اين ديدگاه نشأت گرفته از مجموعه مطالعات و يافته هاي تحقيقي و پژوهشي اينجانب است، در سالي كه مقام معظم رهبري، الگوي ايراني اسلامي پيشرفت را مطرح فرموده بودند در آن سال از حقير با توجه به اينكه سمتي نداشتم در جلسه‌اي دعوت كردند و بر اساس مباحث آن جلسه،  كار مطالعاتي را انجام دادم كه مبناي آن كتابي شد با عنوان" الگوهاي توسعه" كه در آن كتاب به صورت مستند مولفه‌هاي توسعه را كه بخشي از آن مبناي نظري بود با اسناد فرادست تطبيق دادم تا بر مبناي نظر مقام معظم رهبري و بر مبناي اسناد فرادست باشد. در اين كتاب، فرهنگ به عنوان مولفه هايي كه هم يكي از اصول توسعه و هم هدف توسعه است در نظر گرفته شد.
رييس سازمان برنامه و بودجه كشور افزود: معتقدم الگوي اسلامي ما، فرهنگ محور است و اگر به توسعه انساني هم فكر مي كنيم توسعه انساني ما خيلي فراتر از توسعه انساني غرب است چون آنها در توسعه انساني فقط آموزش را مي بينند حال آنكه ما غير از آموزش كه در كنار بهداشت و اقتصاد از مولفه‌هاي توسعه انساني است، مقوله ي فرهنگ از اهميت بيشتري برخوردار است و اساسا هر تحولي بايد بر پايه تحول فرهنگي باشد. 
دكتر نوبخت ضمن اشاره به اهميت فرهنگ يادآور شد: ما در موضوعات نظري و مبنايي فرهنگ با هم، هم عقيده و مشترك هستيم اما از نظر كارشناسي،  متغيرهاي تبعي و وابسته ممكن است ما را تحت تاثير قرار دهد با اين وجود موضوع جمعيت يك كار مشترك بين مجلس و دولت است و آن موضوعي كه يكي از دغدغه هاي مقام معظم رهبري است.
در ادامه جلسه دكتر بانكي از اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي ضمن تاكيد بر اهميت موضوع جمعيت كه خطر كاهش جمعيت و  اهميت بحران ناشي از آن، از ديگر بحران‌هايي چون خطر ويروس كرونا مهمتر است، اجماع نظر نخبگان دولت و مجلس براي حل بحران جمعيت را ضروري دانستند و از رييس سازمان برنامه و بودجه كشور درخواست كرد تا مساعدت ويژه اي براي تحقق طرح جمعيت داشته باشند.
همچنين در اين جلسه، افزايش اعتبارات حوزه فرهنگ و ۱۴ دستگاه اصلي فرهنگي كشور، احيا و تحقق دوباره جدول ۱۷ مربوط به حمايت از  موسسات فرهنگي و هنري به عنوان موسسات فرهنگي و مردمي نه به عنوان موسسات دولتي در قالب رابطه ي مستقيم سازمان برنامه و بودجه با اين موسسات همراه با  نظارت كميسيون فرهنگي مجلس، حمايت از وضعيت نشر و كتاب، حمايت از حوزه گردشگري، تقويت اعتبارات تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي براي پروژه هاي نيمه تمام، افزايش اعتبارات سازمان صدا وسيما، وزارت ورزش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ديگر درخواست ها و موضوعات مورد نظر ديگر اعضاي كميسيون فرهنگي حاضر در اين جلسه با توجه به شرايط اخير كرونا بود.
در اين جلسه دكتر پوراصغري معاون علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور در ارتباط با طرح جمعيت، جمعيت جوان و خانواده ضمن اهميت اين موضوع بيان كرد: هر تصميمي كه در اين رابطه گرفته مي‌شود بايد حتما عوارض و تبعات آن را در ساير بخش ها ببينيم. مهمترين وجه جمعيت، بين بخشي بودن آن است كه تاثير و متاثر بودن آن از جاهاي مختلف نيز ممكن است و از اين منظر چنانچه اين مورد را در يك بسته نبينيم احتمال موفقيتش كم خواهد بود. وي همچنين افزود: درخصوص بحث فرهنگ و اعتبارات دستگاه هاي فرهنگي بسنده مي كنم به آمار در طي سال هاي ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ كه به طور متوسط ساليانه ما در بخش هزينه اي ۲۱ درصد رشد داشتيم و در سر جمع ساير هزينه ها هم تملك و هزينه ۱۶ درصد رشد داشته ايم كه در اين مدت، بودجه كل كشور ۲۲ درصد رشد داشته است كه تناسب نسبي در رشد كلي بودجه كشور  و بودجه بخش فرهنگ وجود داشته است.
در ادامه هادي جعفري نژاد رييس امور فرهنگ، گردشگري و ورزش سازمان برنامه و بودجه كشور ميانگين تخصيص هشت ماهه سال جاري به دستگاه هاي فرهنگي را 58 درصد اعلام كرد و افزود:باتوجه به شرايط كرونا و آسيب هاي ناشي از آن به مراكز فرهنگي و هنري، سينماها، ورزشگاه ها ۱۲۰ ميليارد تومان  به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ۳۵ ميليارد تومان به صندوق اعتباري هنر از سوي دكتر نوبخت خارج از اعتبارات فرهنگي به عنوان كمك و مساعدت اختصاص يافت. وي همچنين از افزايش بودجه فرهنگ در بودجه سال ۱۴۰۰ خبر داد.
در پايان دكتر نوبخت از دكتر پوراصغري معاون علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور خواست تا در جلسات مشترك مدنظر كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با موضوع جمعيت شركت نموده و درخواست هاي مطرح شده از سوي رييس و اعضاي كميسيون فرهنگي را پيگيري نمايند.

دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL