J
I
K
A
B
31 ارديبهشت 1399 14:5:12
۲۵۱ پروژه مهم و كليدي شناسايي شده درستاد اقتصاد مقاومتي استان كرمان تصويب شد
دكترجعفر رودري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كرمان از احصاي  ۲۵۱  پروژه مهم و كليدي استان با حجم سرمايه‌گذاري مورد نياز ۱۱۰۰۰  ميليارد تومان  و ايجاد ۶ هزار فرصت شغلي جديد خبر داد.
 
به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، اولين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان كرمان در سال ۱۳۹۹ به رياست استاندار و با حضور رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و همه مديران ذي‌ربط استان برگزار شد.
بر اساس اين گزارش، دكتر رودري ييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كرمان و دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان با اشاره به نامگذاري سال جاري از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال جهش توليد و ضرورت ۱۰  برابر كردن فعاليت‌هاي سال قبل با هدف تغيير محسوس در زندگي مردم گفت: برنامه ها و مجموعه اقدامات مرتبط با جهش توليد در استان طي  دو سرفصل در اولويت قرار دادن بخشهاي داراي اولويت سرمايه‌گذاري در استان و همچنين استفاده از ظرفيت‌هاي خالي استان و نيز ايجاد شرايط و الزامات نهادي، قوانين و مقرراتي و...... در اقتصاد استان دنبال خواهد شد.
دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان در بخشي از سخنان خود مفهوم جهش توليد و جهش اقتصادي در ادبيات اقتصادي دنيا را با استفاده از نظريات نظريه‌پردازان اقتصادي چون روستو و اشتاين رودن" كنده شدن از شرايط فعلي و حركت با شتاب و مستمر به سمت هدف مطلوب كه همان پيشرفت و توسعه اقتصادي كشور است" دانست و افزود: لازمه اين جهش، اقداماتي از جمله ايجاد رونق اقتصادي و توليد است.
 رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان افزايش نرخ سرمايه‌گذاري بيش از توليد ناخالص ملي و بهبود زيربناهاي اقتصادي و رشد سريع يك يا چند بخش اساسي و كليدي جامعه و ايجاد شرايط، الزامات نهادها و سازمان ها در ايجاد فضاي لازم كسب و كار بالاخص  بخش هاي كليدي اقتصاد را پيش شرط‌هاي اساسي براي جهش اقتصادي دانست و افزود: ايجاد تحولات بايد با فراهم‌سازي افزايش سرمايه‌گذاري زمينه جذب و پذيرش ابتكارات نوين همراه باشد.
 دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان همچنين  انتقال تكنولوژي به بخش  كشاورزي و حركت به سوي كشاورزي مدرن و تجاري، تغييرات اساسي در روش‌هاي توليد و افزايش بهره وري، گسترش  صنايع جديد و افزايش سرمايه گذاران و صاحبان صنايع، افزايش نرخ پس‌انداز و سرمايه‌گذاري، ارتباط جامعه و محيط اقتصادي با اقتصاد هاي خارجي، گسترش تجارت خارجي و بين المللي و گسترش علم و فناوري
  بهبود فضاي كسب و كار را اقدامات مهم و مورد تأكيد براي جهش اقتصادي دانست و افزود: با تأسي از فرمايشات مقام معظم رهبري در پيام نوروزي معظم له برنامه‌ها و اقدامات  مرتبط استان  طي ۲ سر فصل و با احصاي  بخش‌هاي پيشران و كليدي استان در بخش هاي سه گانه كلان شامل كشاورزي، صنعت و معدن و خدمات،انتخاب طرح ها و پروژه هاي مهم و كليدي، استفاده از ظرفيت‌هاي خالي اقتصاد، كمك به ايجاد و توسعه SME هاي استان و استفاده از ظرفيت قانوني بندهاي الف و پ  ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه دنبال خواهد شد.
 دكتر رودري از احصا  ۲۵۱  پروژه مهم و كليدي استان با حجم سرمايه‌گذاري مورد نياز ۱۱۰۰۰  ميليارد تومان  و ايجاد شش هزار فرصت شغلي جديد خبر داد و افزود ۸۸ پروژه يعني ۳۵ درصد آنها  در بخش دولت و با رويكرد تأمين زيرساخت‌هاي لازم تعريف شده‌اند.
 رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان با اشاره به وجود ۷۴۲ واحد توليدي نيمه فعال و راكد در استان ضمن عارضه يابي واحد‌ها و احصاي  بنگاه‌هاي اقتصادي داراي مزيت و توجيه اقتصادي، آسيب شناسي، رفع مشكل و بازگرداندن ۱۱۰ واحد توليدي داراي توجيه اقتصادي به مدار توليد را به عنوان اولين گام هدف گذاري شده سال جاري در راستاي استفاده از ظرفيت‌هاي خالي اقتصاد استان اعلام كرد.
دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان با تشريح برنامه‌هاي بهبود  فضاي كسب و كار، پياده سازي و اجراي پنجره واحد الكترونيكي، توسعه صادرات و بازاريابي، ارتقاي بهره وري، توسعه اقتصاد دانش بنيان
افزايش سرمايه گذاري كلان استان، احصاي قوانين  ودستورالعمل هاي زائد و مانع سرمايه‌گذاري و توليد در استان، ايجاد زنجيره توليد و نهاد سازي اقتصادي براي حمايت از بازاريابي و فروش را به عنوان اقدامات مرتبط استان و در راستاي ايجاد شرايط و الزامات نهادي، قوانين و مقرراتي و....  در اقتصاد استان و ايجاد جهش توليد بيان نمود.
 دكتر رودري در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: حلقه مفقوده SME ها شامل بنگاه هاي كوچك و متوسط در اقتصاد استان كرمان كاملا مشهود است، در حالي كه اين واحدها نقش مهمي در توسعه فناوري و نوآوري مي توانند داشته باشند و بايد براي تأمين منابع مالي اين بخش برنامه ريزي شود.
دكتر فدائي استاندار كرمان نيز  با اشاره به اين‌كه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان در سال گذشته موضوعات مختلفي را دنبال كرده گفت: اين اقدامات  شامل برنامه‌هاي ارسالي از مركز، برنامه‌هاي اقتصاد مقاومتي تنظيم شده در استان، برنامه معين‌هاي اقتصادي، تصميمات موردي و غيره با محوريت رونق توليد و تاكيد رهبر معظم انقلاب در اين زمينه بوده است. 
استاندار كرمان با تأكيد بر اين‌كه امسال همه برنامه‌ها را در قالب جهش توليد دنبال خواهيم كرد، گفت: جهش توليد در اقتصاد به معناي سرعت است و در حقيقت ما بايد رونق توليد را با سرعت بيشتري پي‌گيري كنيم و با تواني كه در دستگاه‌هاي اجرايي و استان وجود دارد، مي‌توانيم به اين هدف برسيم و سرعت كار را افزايش دهيم.
دكتر فدائي اهميت پنجره واحد سرمايه‌گذاري را مورد اشاره قرار داد و افزود: هدف پنجره واحد، كاهش صدور مجوز سرمايه‌گذاري تا ۱۵ روز است كه عملا هم مشخص شد توان اين كار وجود دارد.
استاندار كرمان با بيان اين‌كه انتظاري كه از پنجره واحد سرمايه‌گذاري داشتيم محقق نشد، افزود: اگر به اهميت موضوع اعتقاد داريم، بايد پنجره واحد سرمايه‌گذاري امسال الكترونيكي شود، چون يكي از محورهاي جهش توليد يعني تسريع در صدور مجوزها را به همراه دارد.  
دكتر فدائي از مشكلات اجراي پروژه‌ها را عدم همكاري بانك‌ها در پرداخت تسهيلات عنوان كرد.
وي با اشاره به مشخص نبودن وضعيت زيرساخت‌هاي آب و برق مسكن اقدام ملي گفت: تا زماني كه مسائل زيرساخت از جمله آب و برق فراهم نشده است، شروع عمليات احداث مشكل‌ساز خواهد بود.
دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL