J
I
K
A
B
23 خرداد 1397 10:9:51
دكتر نوبخت در گفتگوي ويژه خبري:
حمايت از توليد داخل و مهار‌كردن تورم در اولويت است/۵۰ روز نخست امسال ۱۵ ميليارد دلار با نرخ دولتي اختصاص يافت

معاون‌رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: دولت با قاطعيت اعلام مي‌كند اگرچه با تشديد تحريم‌ها با مشكلاتي رو به رو خواهيم شد اما براي تأمين مايحتاج عمومي مردم تدابير لازم انديشيده شده است.

به گزارش مركز‌اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عموي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبكه دو سيما كه با موضوع تدبير دولت براي تثبيت بازار برگزار شد،‌ وي گفت: بنا بر اعلام بانك جهاني، بيش از 100 ميليارد دلار ذخاير ارزي جمهوري اسلامي ايران است و توليد ناخالصمان 85 ميليارد دلار پيش‌بيني شده كه از پارسال هم بيشتر است.

وي گفت: در ۵۰ روز نخست امسال ۱۵ ميليارد دلار با نرخ دولتي اختصاص يافت كه از اين مقدار ۸ ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار پرداخت شد.

دكتر نوبخت گفت: بانك جهاني و صندوق بين المللي پول رشد اقتصادي بالاي 4 درصد براي امسال و سال آينده براي ايران پيش‌بيني كرده‌اند كه از متوسط منطقه بالاتر است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه افزود: هم اكنون صادرات ما 22 درصد بيشتر از واردات است و در اين زمينه هم وضع خوبي داريم.

وي با بيان اينكه در يك دوره كوتاه بيش از هفت ميليون سكه ميان متقاضيان توزيع شد،‌ از مردم خواست به دولت براي ساماندهي بازار ارز و سكه كمك كنند.

دكترنوبخت تصريح كرد: نبايد عده‌اي به بهانه افزايش قيمت غيررسمي ارز براي كالاهايشان افزايش قيمت نامتعارف در نظر بگيرند.

  تدبير دولت براي تثبيت بازار

معاون‌رئيس‌جمهوري در ادامه گفت: طبق گزارش بانك مركزي تا پايان خرداد ماه شاهد تخصيص حدود 15 ميليارد و 658 ميليون دلار از بانك مركزي در حوزه صادرات شركت هاي توليدي هستيم؛ از اين ميزان حدود 10 ميليارد و 959 ميليون دلار درآمدهاي نفتي است و حدود چهار ميليارد و 800 ميليون دلار هم از طريق سامانه نيما و از طريق صادرات غيرنفتي تامين شده است.

وي اضافه كرد: از آنجا كه بايد صادركنندگان و واردكنندگان را با ارز 4200 توماني حمايت كنيم پس روند تامين بودجه مورد نياز از مراحل فوق ادامه خواهد داشت.

براي كمك به توليدكنندگان از هيچ راهي مضايقه نمي‌كنيم

دكتر نوبخت گفت: براي استمرار برجام در شرايط فعلي، توقع جبران مافات ازجانب كشورهاي باقي‌مانده در اين تفاهمنامه داريم؛ زيرا معتقديم اگر ديگر كشورهاي باقي‌مانده منافع ما از برجام را تامين كنند، امكان ماندن ايران در اين تفاهمنامه وجود دارد.

سخنگوي دولت با بيان اينكه به هر ترتيب خروج از برجام براي ايران هم بهايي دارد افزود: توقع ما از دوستاني كه قصد تحريك ما را براي خروج از برجام دارند ايجاد فضاي همكاري براي كاستن از تبعات خروج از برجام و تبديل كردن موقعيت ها به فرصت است؛ در اين راستا به كمك كشورهاي دوست و همسايه‌اي كه در جريان برجام بودند هم نياز داريم.

دكترنوبخت گفت: اگر ترامپ ايمان داشت كه ماندنش در برجام به ضرر ايران خواهد بود، حتما تصميم بر ماندن در برجام مي‌گرفت.

وي با بيان اينكه حمايت از توليد داخل و مهار كردن تورم در اولويت ماست، افزود: امكان اداره كشور وجود دارد راه اين مهم هم اتحاد و همدلي مردم و حمايت مردم از دولت است؛ ما نياز به كمك هاي دو قوه ديگر هم داريم، نبايد همه انتقادها را از دولت روا بدانيم.

سخنگوي دولت گفت: در دو ماه اول امسال وضع بودجه و درآمدهاي دولت بد نبود، اوايل امسال برنامه‌ريزي ما براي هر شبكه نفت حدود 55 دلار بود كه در حال حاضر اين رقم افزايش 10 دلاري را شاهد است، حدود 31 هزار و 80 ميليارد تومان به صورت نقد و 21 هزار ميليارد تومان از طريق تخصيصات بانكي از محل درآمدهاي نفتي به طرح هاي عمراني اختصاص داده‌ايم.

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه در ادامه افزود: تامين نيازهاي اوليه توليد و صادركنندگان داخلي از اولويت هاي ماست از اين رو در 5 ماه گذشته چيزي حدود 8 ميليارد و 777 ميليون دلار براي تامين ارز مورد نياز توليدكنندگان پرداخت شده است. يك ميليارد و هشتصد و سي و شش ميليون دلار از طريق كالاهاي اساسي، ششصد و چهل و هشت ميليون دلار براي دارو و شش ميليارد و دويست و هشتاد و هفت ميليون دلار هم كالاهاي واسطه‌اي و ماشين‌آلات را شامل مي‌شوند؛ پس كمك به توليد داخل از اولويت هاي دولت است.

سخنگوي دولت ادامه داد: ما نمي توانيم بيش از درآمد توليدكنندگان طلب ماليات كنيم؛ دولت در راه كمك به توليدكنندگان از هيچ راهي مضايقه نخواهد كرد. چه بسا مشوق هاي صادراتي هم براي اين عزيزان برقرار كنيم.

معاون‌ريس‌جمهوري گفت: يكي از راه هاي كنترل نرخ تورم، برخورد با واردات كالاهايي است كه خارج از فهرست ثبت سفارش ما صورت گرفته است و با نرخ ارز آزاد اقدام به واردات كالا كرده اند؛ ما معتقديم برخي به دنبال بهانه جويي براي گران كردن اجناس هستند كه خودشان با ارز گران تر وارد كرده اند؛ ما اين بهانه ها را به شدت نقد و نفي مي‌كنيم.

دكتر نوبخت افزود: مردم نبايد فكر كنند فقط مي توانند در بازارهاي ارز و سكه و خودرو اقدام به سرمايه گذاري كنند؛ بايد بدانند بازار سرمايه (بورس) جذابيت بيشتري نسبت به ساير بازارها دارد؛ سرمايه گذاري در اين بازار به نوعي حمايت از توليدكنندگان هم محسوب مي‌شود.

دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL