J
I
K
A
B
17 فروردين 1400 12:48:3
ماجراي قرارداد ۵۰ ميليارد يورويي با چين چه بود؟/ از روايت علاء‌الدين بروجردي تا پاسخ به ادعاي سنگ اندازي معاون اسبق وزير راه در مسير امضاي تفاهم‌نامه/ اميني: اصلا پيشنهاد رسمي به دولت ايران داده نشده بود
علاء‌الدين بروجردي سفير اسبق ايران در چين و رئيس گروه دوستي ايران و چين در مجلس نهم و دهم اخيرا در گفت‌وگويي با خبرگزاري مهر، ديپلماسي دولت تدبير و اميد را «غربگرايانه» خوانده و با تاكيد بر اينكه نگرش اين دولت نسبت به فعاليت‌هاي اقتصادي با چين و روسيه منفي است؛ روايتي از مذاكرات براي سرمايه‌گزاري 50 ميليارد يورويي با چين عنوان كرده است. در اين روايت اتهاماتي به مهندس امير اميني معاون وزير وقت راه و شهرسازي دال بر كارشكني وي در عقد اين قرارداد وارد شده است. از جمله تعلل در امضا و «ايراد بني اسرائيلي» به تفاهم نامه مشترك ايران و چين.
به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و اموربين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، مهندس اميني رييس امور برنامه‌ريزي، نظارت و آمايش سرزمين اين سازمان و معاون اسبق وزير راه، در پاسخ به موارد مطرح شده، جوابيه‌اي ارائه داده و نوشته است: طرف مقابل امضاي تفاهم‌نامه (طرف چيني) مد نظر جناب آقاي دكتر بروجردي يك گروه تازه شكل گرفته و فاقد هر گونه مدرك رسمي دال بر تاسيس و يا راه‌اندازي بود. امضاي تفاهم نامه طبق قوانين و مقرارت جمهوري اسلامي ايران، نياز به اجازه رسمي از دولت دارد كه اين اجازه به اينجانب داده نشده بود. چون دولت هيچ پيشنهادي به‌طور رسمي دريافت نكرده ‌بود.
مشروح اين جوابيه را در ادامه بخوانيد:
1-ارائه پيشنهاد تامين اعتبار مالي از سوي دولت‌ها به يك‌ديگر فرايند رسمي روشني دارد. چگونه مقرر بوده‌است اعتباري در حد 50 ميليارد يورو از سوي دولت چين كه كاملا به صورت متمركز مديريت مي‌شود به دولت ايران ارائه شود و اين موضوع نه در ملاقات آقاي شي‌جين‌پينگ با مقام معظم رهبري كه چندي پيش از آن انجام شده بود و نه در ملاقات‌هاي دو رييس جمهور طرح شده‌ باشد و فراتر آن‌كه هيچ‌گاه رسما از سوي دولت چين به دولت ايران از طريق مجاري رسمي عرضه نشده ‌باشد و دولت چين تصميم به انتخاب يك انجمن(و نه شركت) واسطه گرفته باشد؟  
2-طرف مقابل امضاي تفاهم‌نامه (طرف چيني) مد نظر جناب آقاي دكتر بروجردي يك گروه تازه شكل گرفته و فاقد هر گونه مدرك رسمي دال بر تاسيس و يا راه‌اندازي بود؛ حداقل تا همين زمان نيز مدركي به اينجانب ارائه نشده است. امضاي تفاهم نامه طبق قوانين و مقرارت جمهوري اسلامي ايران، نياز به اجازه رسمي از دولت دارد كه اين اجازه به اينجانب داده نشده بود. چون دولت هيچ پيشنهادي به‌طور رسمي دريافت نكرده‌بود. حقير براي تشخيص صلاحيت و اعتبارسنجي گروه مذكور جناب آقاي دكتر بروجردي و هيات همراه ايشان از مجلس شوراي اسلامي را همراهي مي‌كردم، نه براي امضاي تفاهم نامه. در طول سفر اصرار بنده بر اين بود كه مدركي از سوي نماينده انجمن مذكور؛ كه سابقه دلالي در قراردادهاي قبلي را داشت و از قضا خوشنام هم نيست ارائه شود كه تا انتهاي سفر هم هر قدر اصرار كرديم، ارائه نشد. جالب است بدانيم كه سفارت ايران در چين طي نامه شماره 777060/690/1091 مورخ 21/09/1396 به وزارت خارجه اعلام مي‌دارد كه "تقاضاي انجمن مذكور فاقد هر گونه تاييد رسمي مقامات كشور متوقف فيه مي‌باشد." و نيز وزارت امور خارجه طي نامه شماره 4753985/150/412 مورخ 22/09/1396 به وزارت راه و شهرسازي اعلام مي‌دارد كه "انجمن مذكور علاوه بر نداشتن تاييد رسمي از مقامات كشور چين، اصالتا توانايي فاينانس پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري را ندارد."
3-گروه مذكور مي‌خواست اختيار جمهوري اسلامي در انتخاب سرمايه‌گذار چيني را سلب نموده و خود از ميان شركت‌هاي چيني سرمايه‌گذار براي پروژه‌هايي كه بعدا توسط ايران اعلام مي‌شد سرمايه‌گذار معرفي كند. اين به معني دريافت حق انحصاري دلالي براي مذاكره و عقد قرارداد با هر شركت چيني از سوي اين شركت بود. اين رويه نه توسط حكومت چين پذيرفته شده بود نه توسط حاكميت ايران و اتفاقا دقيقا بر خلاف قوانين و مقررات كشور و فرآيند رقابت سالم در انتخاب سرمايه‌گذار است.
4- تا زمان سفر و در طول مذاكرات در سفر نه تنها سايناشور (موسسه بيمه سرمايه‌گذاري‌هاي چين)، بلكه هيچ مقام ديگر چيني گروه مذكور را براي سرمايه‌گذاري در ايران به جمهوري اسلامي ايران رسما معرفي ننموده. سفارت جمهوري اسلامي ايران در چين نيز گروه مذكور را تاييد و معرفي نكرد.
5-تفاهم نامه مذكور سرمايه‌گذاري در صنعت قطارهاي سريع در ايران در قبال دريافت نفت توسط چين بود. طبعا اينجانب نماينده وزارت راه و شهرسازي بودم نه نماينده وزارت نفت لذا امضاي سندي كه تعهد و تكليفي براي ساير وزارت‌خانه‌هاي كشور ايجاد كند در يد و اختيار اينجانب نبود. اساسا، تمام درآمدهاي نفتي مطابق قانون بايد به خزانه عمومي كشور واريز شود و توسط بودجه مصوب مجلس هزينه شود و هيچ مقام دولتي؛ حتي رييس جمهور حق تهاتر نفت كه منبع درآمد رسمي دولت است با هيچ طرف خارجي را ندارد، مگر آن‌كه رسما مجلس پيش از آن با تعيين مقدار و شرايط موافقت كرده‌ و اجازه داده‌باشد. 
6-تفاهم‌نامه مذكور در هيچيك از مراجع رسمي جمهوري اسلامي ايران و حتي سفارت جمهوري اسلامي ايران در چين مورد بررسي حقوقي قرار نگرفته بود. از سويي امضاي تفاهم نامه تامين مالي (فاينانس) در پروژه‌هاي تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي طبق قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي خصوصا قانون محاسبات عمومي مي‌بايست توسط سازمان برنامه و بودجه تامين اعتبار شده و توسط بانك مركزي و وزارت اقتصاد و دارايي تضمين و تعهد شوند. در غير اين‌صورت تعهد مازاد بر اعتبار بوده و تخلف محرز قانوني است.
7-آقاي دكتر بروجردي اصرار داشتند كه بنده اين حجم تخلف را انجام دهم تا يك دلال كار كشته ايراني چيني به مقاصد خود برسد و جهموري اسلامي را سال‌ها گرفتار تعهدات غير قابل انجام قرار دهد. شايد برخي قراردادهاي از اين دست هم همين شرائط را داشته و با همين رويه فشار غير كارشناسي شكل گرفته است كه اكنون كشور را متعهد خود كرده است. خاطرم هست ايشان بنده را وعده به حمايت‌هاي بعدي در صورت مواجهه با دستگاه‌هاي نظارتي مي‌دادند.
8- اينجانب در طول سفر براي رفع ايرادات بالا تمام تلاش خود را بكار بردم و الحمدالله موفق شدم بخش اعظمي از آن‌ها را تا آنجا كه دانش و تجربه اينجانب كشش داشت اصلاح و سپس نسبت به امضاي آن، آن هم پس از اخذ مجوز شفاهي رييس كل محترم بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران با اين شرط ايشان كه تامين مالي بايستي پس از اخذ تاييديه بانك مركزي عملياتي شود اقدام نمودم.
9-گمان نمي‌كنم آنچه در بالا آمد، برابر سخن برادر متقي، مومن، انديشمند و عزيزم جناب آقاي دكتر بروجردي- كه در طول سفر بسيار از ايشان تقوا و پاكدامني آموختم- به پيك نيك رفتن يا ايرادات بني اسرائيلي باشد. چه اين‌كه هم ايشان و هم ساير همكارانشان در طول سفر از نگاه دقيق و كارشناسي صورت گرفته توسط اينجانب نهايت تشكر را داشتند.
دسترسي سريع
ارتباط با ما

نشاني : تهران، ميدان بهارستان، خيابان صفي عليشاه، سازمان برنامه و بودجه كشور
كد پستي : 1149943141
تلفنخانه مركزي : 33271
Email : dabir@mporg.ir

پيام رسان سروش : 
@pborg_ir
واحدهاي وابسته

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.

Powered by Tetis PORTAL