J
I
K
A
B

پرسش و پاسخ درباره امور مرتبط با منابع انساني، كارگزيني و اداري پشتيباني

 * آيا كمك هزينه عائله مندي به مردي كه همسر خود را از دست داده و يا طلاق داده باشد و داراي فرزند تحت سرپرستي مي باشد، تعلق مي گيرد؟

جواب: كمك هزينه عائله مندي به كارمندان مردي كه همسر خود را از دست داده يا طلاق داده باشند و داراي فرزند تحت سرپرستي باشند تعلق نمي گيرد.

 * آيا اخذ گواهينامه نوع دوم، مي تواند ملاك عمل براي انتصاب به پستهاي بالاتر باشد؟

جواب: انتصاب دارندگان گواهينامه نوع دوم در كليه عناوين پست هاي سازماني رشته شغلي كه كارمند گواهي نامه را در آن رشته شغلي اخذ نموده است بلامانع مي باشد.

 * نحوه اعطاي امتيازات به جانبازان و ساير ايثارگراني كه در سال ۸۸ استخدام مي گردند، نظير اعطاي گروه تشويقي يا سنوات تشويقي چگونه است؟

جواب: با عنايت به اينكه در قانون گروه اعم از تشويقي يا استحقاقي و يا افزايش سنواتي پيش بيني نشده است لذا ايثارگراني كه در سال ۱۳۸۸ استخدام مي شوند صرفاً از امتياز يك مقطع تحصيلي بالاتر جدول شماره (۳) و امتيازات جدول شماره (۴) بخشنامه حسب مورد بهره مند مي گردند. بديهي است با توجه به رديف (۲۳) اين نامه امتيازات مهارت و توانايي، سنوات خدمت و تجربه مربوط و مشابه آنان با توجه به سطح تحصيلي خود آنان تعيين مي گردد.

* آيا ايثارگراني كه از مزاياي معادل مقطع تحصيلي استفاده نموده اند، مي توانند از گواهينامه هاي نوع دوم نيز استفاده كنند؟

جواب: چنانچه جانبازان با رعايت مقررات مربوط گواهي نامه نوع دوم ارائه دهند مي توانند از مزاياي مقطع تحصيلي بالاتر از گواهي نامه ارائه شده بهره مند گردند..

* سقف تعيين شده براي استفاده از كسر ساعات كاري و قانون خدمت نيمه وقت بانوان چند سال مي باشد؟

جواب: سقف تقليل ساعت كار روزانه موضوع تبصره يك ماده ۸۷ قانون مديريت خدمات كشوري يك چهارم ساعات كار روزانه و حداكثر ۱۱ ساعت در هفته مي باشد. ضمناً سال هايي كه كارمند مي تواند به اين صورت ادامه خدمت دهد در آيين نامه هاي مربوط به قانون مديريت خدمات كشوري تعيين خواهد شد.

 


Powered by Tetis PORTAL