دوشنبه 20 آذر 1396 05:48:20

9 ارديبهشت 1396 11:10:22
در راستاي رفع مشكلات آب و فاضلاب استان خوزستان انجام گرفت؛ امضاي تفاهم نامه بين سازمان برنامه و بودجه،‌ وزارت نيرو ، استانداري خوزستان و قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء(ص)

تفاهم‌نامه‌اي با هدف تأمين آب شرب سالم و بهداشتي شهرهاي استان خوزستان و روستاهاي مسير، ايجاد تاسيسات فاضلاب شهرها و اصلاح و بازسازي شبكه هاي توزيع آب آن استان بين سازمان برنامه و بودجه كشور،‌ وزارت نيرو، استانداري خوزستان و قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء (ص) منعقد شد.

دكتر محمد باقر نوبخت در آيين امضاي اين تفاهم‌نامه گفت: نخستين سفر استاني دولت يازدهم به استان خوزستان بود كه طي اين سفر 32 پروژه و طرح مهم با اعتباري بالغ بر 1630 ميليارد تومان از سوي جناب رييس‌جمهور براي رفع تعدادي از مشكلات اين استان تعيين و سازمان برنامه و بودجه موظف به تأمين و پرداخت اعتبار لازم براي اين طرح‌ها شد.

وي افزود: تا به امروز  درصد بالايي از اين رقم صرف رفع مشكلات اين استان شده است.

رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: بنا به دستور مقام معظم رهبري، يكي از پروژه‌هاي بسيار مهمي كه موظف به انجام آن شديم، نوسازي 550 هزار هكتار از اراضي استان خوزستان بود كه براي اين‌كار به دفعات به اين استان سفر كرديم. تاكنون براي احياي اراضي كشاورزي استان‌هاي خوزستان و ايلام بالغ بر 1 ميليارد و 150 ميليون دلار هزينه شده است.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه،‌ اين تفاهم‌نامه با هدف تأمين آب شرب سالم و بهداشتي شهرهاي استان خوزستان و روستاهاي مسير، ايجاد تاسيسات فاضلاب شهرها و اصلاح و بازسازي شبكه هاي توزيع آب آن استان بين سازمان برنامه و بودجه كشور،‌ وزارت نيرو و استانداري خوزستان منعقد شد.

تأمين منابع مالي و اجراي طرح‌هاي آبرساني به 34 شهر و روستاهاي مسير، ايجاد تاسيسات فاضلاب 17 شهر و اصلاح و بازسازي شبكه‌هاي توزيع آب شهرهاي استان از اهداف تفاهم‌نامه اول است.

تفاهم‌نامه دوم نيز با هدف تأمين آب شرب سالم و بهداشتي به37 شهر‌ و روستاهاي استان خوزستان در قالب اجراي بهنگام طرح‌هاي آبرساني به شهر‌هاي اهواز، آبادان، خرمشهر و شادگان (غدير) و آبرساني به شهر‌هاي انديمشك و دزفول و روستاهاي مسير بين سازمان برنامه و بودجه كشور،‌وزارت نيرو،‌استانداري خوزستان و قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء (ص) به امضا رسيد.

71 شهر و 3785 روستا از آب شرب سالم بهره‌مند مي‌شوند

سيدحميد پورمحمدي، معاون توسعه امور توليدي سازمان برنامه و بودجه در مراسم امضاي اين تفاهم‌نامه گفت: تفاهم‌نامه تامين مالي (آبرساني به شهر‌ها و روستا‌ها، ايجاد تأسيسات فاضلاب و اصلاح شبكه توزيع آب) به منظور اجراي طرح‌هاي آبرساني به شهرها و روستاها انجام خواهد شد (تعداد 71 شهر و 3785 روستا از آب شرب سالم و با كيفيت بهره‌مند خواهند شد) همچنين با ايجاد تاسيسات فاضلاب، فاضلاب شهرهاي اهواز و 16 شهر ديگر استان جمع‌آوري و تصفيه خواهد شد و با اجراي اصلاح و بازسازي شبكه توزيع آب شهري از اتلاف بخش عمده‌اي از منابع آب شرب شهرهاي استان ممانعت به عمل خواهد آمد.

وي ادامه داد: نخستين بخش طرح آبرساني به شهرهاي استان خوزستان با اعتباري بالغ بر 36000 ميليارد ريال طي 3 سال به انجام خواهد رسيد كه پس از پايان اين طرح 50 درصد مردم خوزستان از آب شرب سالم بهره‌مند مي‌شوند.

حميد چيت‌چيان، وزير نيرو نيز در آيين انعقاد اين قرارداد با بيان اينكه اين طرح هديه ارزشمندي به مردم استان خوزستان است افزود: از سال گذشته وزارت نيرو مذاكراتي را با موسسات ژاپني، كره‌اي و فرانسوي انجام داده بود كه بتواند از فاينانس‌هاي اين كشورها بهره‌مند شود و بتواند اين پروژه را اجرايي كند.

وي در ادامه از قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء به عنوان يكي از طرفين امضاي اين تفاهم‌نامه درخواست داشت كه سهم بيشتري را براي  اجراي پروژه آبرساني به استان خوزستان عهده‌دار شود.

سردار عبداللهي، فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء در ادامه اين مراسم گفت: دغدغه حل مشكلات مردم خوزستان كه طي 8 سال آماج گلوله‌هاي صدام بودند، همواره با ماست و حق اين مردم است كه سعي در حل مشكلات آنها داشته باشيم.

وي گفت: ما اين آمادگي را داريم تا منابع مالي پيش‌‌بيني شده سهم قرارگاه را به دليل وضعيتي كه اين استان در حال حاضر با آن روبرو است عهده‌دار شويم.

شريعتي، استاندار خوزستان نيز يكي ديگر از سخنرانان حاضر در اين مراسم بود كه گفت: با وجود اينكه اين دولت در هيچ يك از مشكلات زيست محيطي اين استان نقشي نداشته و آن را ايجاد نكرده، اما آستين بالا زد و براي رفع معضلاتي مثل ريزگردها تلاش كرده است.

وي بعنوان يكي از امضاكنندگان اين تفاهم‌نامه افزود: در جريان مذاكرات مفصلي كه بين سازمان برنامه و بودجه كشور و وزارت نيرو انجام گرفت، مقرر شد كه 15 درصد اعتبارات موردنياز براي حل مشكلات آب و فاضلاب استان خوزستان توسط دولت تأمين شود و بقيه موارد تضامين لازم براي انجام كار داده شود.

استاندار خوزستان خاطرنشان كرد: اگر قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء امكان و توان لازم را براي انجام كل طرح آب و فاضلاب اين استان داشته باشد، آمادگي لازم وجود دارد تا تمام كارها در چارچوب قوانين و مقررات به آن قرارگاه واگذار شود.

بنا به اين گزارش، ‌نمايندگان مردم استان خوزستان در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم كه در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد،‌ حضور داشتند.


Powered by Tetis PORTAL