دوشنبه 20 آذر 1396 05:44:21

19 بهمن 1395 9:5:53
با حضور رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست: اولين نمايشگاه دست‌آوردهاي اجرايي دانشگاه‌ها در حوزه مديريت سبز افتتاح شد

نخستين نمايشگاه دست‌آوردهاي اجرايي دانشگاه‌ها و مؤسسه‌هاي آموزشي و پژوهشي و پارك‌هاي علم و فن‌آوري در حوزه مديريت سبز با حضور دكتر معصومه ابتكار معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست، دكتر محمدرضا واعظ‌مهدوي معاون توسعه امور علمي و فرهنگي سازمان برنامه و بودجه كشور و نيز جمعي از روسا و دست‌اندركاران دانشگاهي، علمي و پژوهشي كشور در محل اين سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه كشور دكتر ابتكار در آيين افتتاح اين نمايشگاه اظهار داشت: در دنياي امروز، توسعه پايدار موكول به رعايت اصول و موازين و استانداردهاي زيست‌محيطي محقق خواهد شد و اكنون بعد از ابلاغ سياست‌هاي كلي از سوي مقام معظم رهبري، حوزه محيط‌زيست به عنوان يكي از اين سياست‌ها طراحي مي‌شود.

وي افزود: آقاي دكتر روحاني رياست محترم جمهوري اسلامي هم، دولت خود را به عنوان دولت محيط‌زيست اعلام كرده‌اند و به همين دليل مجموعه دولت يازدهم در حوزه محيط‌زيست نگاه و نگرش ويژه‌اي دارد.

رئيس سازمان حفاظت زيست با تأكيد بر اينكه مجموعه دانشگاه‌هاي كشور نسبت به مديريت سبز پيشگام عمل كرده‌اند، گفت: موضوع مديريت سبز بايد به صورت علمي و مشاركت جويانه نگريسته شود و موضوع نوآوري و خلاقيت هم توجه ويژه‌اي در اين حوزه دارد.

دكتر ابتكار افزود: بسياري از دولت‌ها در زمينه مديريت سبز توانسته‌اند تا بيست درصد از هزينه‌هاي جاري خود را مديريت كنند و استراليا نمونه‌اي از اين كشورها است.

گزارش مذكور حالي است در آيين افتتاح اين نمايشگاه دكتر محمدرضا واعظ‌مهدوي معاون توسعه علمي و فن‌آوري سازمان برنامه و بودجه كشور ضمن قدرداني از مجموعه دستگاه‌هايي كه در برپايي اين نمايشگاه مشاركت كرده‌اند، گفت: تغيير الگوي مصرف انرژي زماني محقق مي‌شود كه نهادهاي لازم و زيربناهاي جديد براي مديريت سبز ايجاد شده باشد و مديريت سبز به صورت نهادمند عمل كند و اگر اين مهم حاصل نشود، تغيير قيمت‌ها هرگز منجر به تغيير الگوي مصرف انرژي خواهد شد.

وي تأكيد كرد كه دست‌ كاري متغيرهاي اسمي هيچ‌گاه منجر به تغيير ساختارها و بهبود متغيرهاي نهادي نخواهد شد.

وي افزود: در اين نمايشگاه بيش از 30 واحد دانشگاهي حضور دارند و در زمينه‌هاي مختلف از قبيل استفاده از آب باران، بهره‌برداري از انرژي خورشيدي، استفاده از تصفيه فاضلاب، اصلاح موتورخانه‌ها ، زمين گرمايي و محوطه سبز، آخرين يافته‌ها و دست‌آوردهاي علمي و تجربي عرضه مي‌شود.

شايان ذكر است كه نخستين نمايشگاه دست‌آوردهاي اجرايي دانشگاه‌ها و مؤسسه‌هاي آموزشي و پژوهشي و پارك‌هاي علم و فن‌آوري در حوزه مديريت سبز از شانزدهم بهمن‌ماه لغايت نوزدهم بهمن‌ماه سال‌جاري در محل امور نمايشگاه‌هاي سازمان برنامه و بودجه كشور برپا خواهد بود.

گفتني است نمايشگاه حاضر در آينده در محل مجلس شوراي اسلامي براي آگاهي نمايندگان محترم از دست‌آوردهاي مديريت سبز در دانشگاه‌ها، تشكيل خواهد شد.


Powered by Tetis PORTAL