دوشنبه 20 آذر 1396 05:49:03

19 ارديبهشت 1396 8:59:33
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور: نظر و ديدگاه كارشناسي سازمان برنامه و بودجه در عرصه‌هاي برنامه‌ريزي و بودجه‌ريزي تعيين‌كننده است

اينجانب مباهات مي‌كنم كه در سازمان برنامه و بودجه كشور در جمع همكاراني هستم كه نظر و ديدگاه كارشناسي آنان در عرصه‌هاي برنامه‌ريزي و بودجه‌ريزي، تعيين‌كننده است.

دكتر محمدباقر نوبخت معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در جمع مديران و كاركنان سازمان با اظهار اين مطلب افزود: ما در چهار سال گذشته با كمك و همراهي شما كاركنان محترم سازمان، چهار مأموريت برنامه‌ريزي، بودجه‌ريزي، مديريت تخصيص بودجه و نظارت را انجام داديم و اين مأموريت‌ها با تقسيم و تسهيم وظايف بين بخش‌هاي مختلف به درستي انجام پذيرفت.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه كشور، وي با بيان اين كه در سال 1392، رقم بودجه 210 هزار ميليارد تومان بود كه تنها 150 هزار ميليارد تومان آن قابل تحقق بود، گفت: البته بودجه نياز به اصلاح داشت و ما توانستيم بعد از آن بودجه را در وقت مقرر به مجلس شوراي اسلامي تقديم كنيم.

وي تصريح كرد: شما به عنوان كارشناسان و كاركنان سازمان برنامه و بودجه كشور در عمل ثابت كرديد كه حتي اگر اين سازمان منحل هم شده باشد، وظايف و مأموريت‌هايتان را به درستي انجام مي‌دهيد و من وظيفه خود مي‌دانم مراتب قدرداني قلبي خود را از شما ابراز و اعلام كنم.

دكتر نوبخت با عنوان اين موضوع كه رقم بودجه سال 1394، 220 هزار ميليارد تومان بود، گفت: اما رقم تحقق بودجه 201 هزار ميليارد تومان بود و ديدگاه كارشناسي سازمان باعث شده كه نگاه دولت به سازمان برنامه و بودجه كشور ارتقا يابد.

وي با بيان اين نكته كه به دلايل خاص، بودجه سال 1395 با تأخير يعني در بيست و ششم دي‌ماه سال 1394 تقديم مجلس شوراي اسلامي شود، اظهار داشت: البته دليل اين تأخير، كم‌كاري سازمان نبود، بلكه ما براساس اجرايي شدن برجام و با توجه به ديدگاه حاكميت و دولت، سناريوهاي مختلف را پيش‌بيني كرده بوديم.

دكتر نوبخت در ادامه اظهارات خود گفت: اما بودجه سال 1396 در وقت مقرر به مجلس تقديم شد و به‌رغم تمام مشكلات و گرفتاري‌هاي اقتصادي كه علت اصلي آن كاهش قيمت نفت تا چهل دلار و حتي برخي ماه‌هاي زير 30 دلار، ما تا پايان سال تمام حقوق و دستمزدها را پرداخت كرديم و بودجه‌هاي عمراني را هم تخصيص داديم.

وي در بخشي ديگر از اظهارات خود با تأكيد بر موضوع نظارت اظهار داشت: در قانون، همه دستگاه‌هاي نظارتي با وظايف‌شان مشخص شده و وزارت اطلاعات، سازمان بازرسي كل كشور، ديوان محاسبات، ديوان عدالت اداري و سازمان برنامه و بودجه كشور دستگاه‌هاي نظارتي هستند و نكته مهم اين است كه سازمان برنامه و بودجه كشور رياست دستگاه‌هاي نظارتي را برعهده دارد.

دكتر نوبخت تصريح كرد چنين جايگاهي مبين اين است كه سازمان برنامه و بودجه كشور، چشم قوه مجريه است و آقاي رئيس‌جمهور هم همه اختيارات تعيين شده در اصل 126 قانون اساسي را به رئيس اين سازمان تفويض كرده و مركز ملي نظارت در اين سازمان فعال شده است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در بخش ديگري از سخنان خود به بيان گزارش عملكرد قانون بودجه سال 1395 كل كشور پرداخت و گفت: از 294 هزار ميليارد تومان رقم بودجه، 282 هزار ميليارد تومان يعني 96 درصد تحقق يافته است.

وي افزود: در مقايسه با عملكرد و به نسبت سنوات گذشته از رقم 157 هزار ميليارد تومان درآمدها هم، 148 هزار ميليارد تومان محقق شد و نرخ درآمدهاي مالياتي و گمركي 97 درصد و ساير درآمدها، 88 درصد است.

وي در همين زمينه ادامه داد: در زمينه واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي هم، از 79 هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده، 74 هزار ميليارد تومان تحقق پيدا كرد و بودجه سال 1395 با 96 درصد تحقق، بدون كسري و به صورت متوازن مديريت شد.

به گفته دكتر نوبخت از 23 هزار ميليارد تومان رقم تعهد شده تكميل طرح‌هاي عمراني كه آقاي رئيس‌جمهور متعهد شده بودند، 20 هزار ميليارد تومان محقق شد و تا پايان سال نيز سه هزار ميليارد تومان تحقق خواهد يافت.

معاون رئيس‌جمهور در ادامه اظهارات خود چهار استان همدان، كرمانشاه، آذربايجان‌غربي و گيلان را جزء استان‌هايي اعلام كرد كه شبكه ريلي‌شان به شبكه سراسري كشور وصل شده است.

دكتر نوبخت همچنين اعلام كرد 13 هزار و دويست و پنجاه ميليارد تومان بدهي دولت به بانك‌ها نيز پرداخت شده و در حدود 29 هزار ميليارد تومان با استفاده از بهره‌برداري از ظرفيت‌هاي قانوني، سرمايه بانك‌ها ارتقا يافته و به‌طور مشخص 1400 ميليارد تومان به بانك كشاورزي پرداخت شد تا بدهي كشاورزان صاف شود و در كنار آن بيش از 15 هزار و چهارصد ميليارد تومان بدهي دولت به اشخاص حقيقي و حقوقي هم تا قبل از پايان سال 1395 پرداخت شده است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور با اعلام اين كه درآمدهاي نفتي از سال 1388 تا 1391، 251 ميليارد دلار بوده، گفت: از سال 1392 تا 1396 درآمدهاي نفتي، 157 ميليارد دلار بوده و در چنين شرايطي ما اهتمام لازم را به خرج داديم تا تركيب بودجه عمراني را به نفع جاري افزايش دهيم.

وي افزود: متوسط حقوق دريافتي كاركنان دولت در ابتداي شروع به كار دولت، يك ميليون و پانصد هزار تومان بود و اين رقم در حال حاضر سه ميليون و پانصد و سي تومان است و حقوق فرهنگيان محترم نيز 3/2 درصد افزايش پيدا يافته است.

دكتر نوبخت در خاتمه اظهارات خود از راه‌اندازي قطار تهران به همدان هم خبر داد و گفت: با راه‌اندازي قطار آستارا تا قزوين، كريدور شمال- جنوب كشور هم تكميل مي‌شود. 


Powered by Tetis PORTAL