دوشنبه 20 آذر 1396 05:46:31

23 ارديبهشت 1396 9:43:4
در دولت يازدهم شركت‌هاي دانش‌بنيان يكصد هزار شغل ايجاد كرده‌اند/ در سال 2016 ايران رتبه نخست جهاني را در رشد توليد مقالات علمي به خود اختصاص داده است

شرايط كنوني كشور از نظر توسعه علم و فناوري طي سال‌هاي اخير نسبت به سه يا چهار سال گذشته بهبود چشمگير يافته است. اين در حالي است كه برخي از كانديداهاي رياست‌جمهوري بدون توجه به گزارش‌هاي موثق و قابل اتكا مبادرت به اظهارنظرهايي مي‌كنند كه برحسب داده‌ها و اطلاعات دور از واقع است. بديهي است اين رشد و پيشرفت در عرصه علم و فناوري در اين سال‌ها به يمن تلاش‌ها و اقدامات دانش‌آموختگان و پژوهشگران ايراني بوده است و البته حمايت‌ها و برنامه‌هاي كه دولت و دست‌اندركاران اجرايي در اين مدت به نسبت كوتاه فراهم ساختند سبب شدتا فرآيند رشد علم و فناوري رو به بهبود بگذارد. در همين خصوص معاون توسعه امور علمي و فرهنگي سازمان برنامه و بودجه كشور از نظر كمي اطلاعات و آماري را ارايه كرده كه حايز اهميت است.

دكتر محمدرضا واعظ‌مهدوي با اشاره به آخرين وضعيت علمي كشور بر طبق پايگاه علوم جهان اسلام گفت: كميت توليد علم براساس تعداد مقالاتISI در سال 2016 به رقم 43293 مقاله رسيده كه نسبت به سال 2015، رشد 14 درصدي را نشان مي‌دهد.

وي افزود: اين رقم نشان مي‌دهد جمهوري اسلامي ايران از نظر جايگاه رشد توليد مقالات رتبه نخست جهاني را به خود اختصاص داده است. بنابراين، كيفيت اقدام‌ها و كوشش‌هايي كه در اين زمينه صورت مي‌گيرد مبين وضعيت مناسبي است.

معاون توسعه امور علمي و فرهنگي با بيان اينكه ايران از نظر رتبه توليد مقالات به مقام پانزدهم جهان دست يافته است كه خود گوياي رشد چشمگير علمي كشور است،‌ اضافه كرد: نكته جالب توجه اينكه درصد رشدي كه ايران در ابتداي دولت حاضر در سال 2013 داشت برابر 6/1 درصد بود كه بيانگر نوعي توقف در اين زمينه است. در حالي كه در سال 2014 اين رقم با رشد 5/6 درصد، در سال 2015 با رشد 5/14 درصد و در سال 2016 با رشد 14 درصد روبه‌رو شد. از طرف ديگر، تعداد مقالات مورد ارجاع ايراني وضعيت قابل توجهي داشته است.

واعظ‌مهدوي‌ همچنين از رشد مقالات پر استناد كشور خبر داده و افزود: در سال 2016، تعداد 312 مقاله از ايران در زمره يك درصد پراستنادترين مقالات جهان قرار گرفته‌اند كه اين نشان‌دهنده اين موضوع است كه ايران از اين نظر 40 درصد نسبت به سال گذشته رشد كرده است و اين نشان‌دهنده ارتقاء چشمگير كيفيت مقالات منتشر شده و پژوهش‌هاي انجام شده كشور بوده است. همچنين رتبه كشور براساس يك درصد مقالات برتر از رتبه 35 در سال 2013 به رتبه 21‌ در سال 2016 ارتقا يافته است، يعني كيفيت توليدات علمي و استنادات بالا رفته و  14 رتبه جهاني ارتقا حاصل شده است.

اين گزارش حاكي از اين است كه در شاخص فناوري ، جايگاه ايران 17 رتبه در بين كشورهاي جهان بهبود يافته و از رتبه 116 جهاني به رتبه 99 صعود كرده است.

همچنين در سال 2016 دانشگاه‌هاي شيراز، اصفهان،‌ يزد، ‌فردوس مشهد، آزاد اسلامي كرج و زنجان براي نخستين مرتبه توانستند به جمع دانشگاه‌هاي برتر آسيايي راه پيدا كنند و به اين ترتيب تعداد دانشگاه‌هاي برتر ايران از 8 دانشگاه به 14 دانشگاه افزايش پيدا كرده‌اند.

او در ادامه‌ مي‌افزايد: اين تحول و گام‌هاي برداشته شده به طور عمده حاصل احساس مشاركت و حضور اساتيد و دلگرمي و تلاش آنان در عرصه توليد علم و تحقيق و نوآوري و پژوهش است  و به خوبي نشان‌دهنده اين است كه وضعيت علمي كشور رو به پيشرفت و رشد است.  

واعظ مهدوي درخصوص سرمايه صندوق نوآوري و شكوفايي نيز گفت: با وجود آن‌كه قانون مربوط به اين صندوق‌ها در دولت دهم تصويب شده بود،‌ در سال 1391 تنها 25 ميليارد تومان و در سال 1392،‌ 35 ميليارد تومان تامين شده بود. در سال 1393 بيش از 500 ميليارد تومان و سال 1394 به ميزان 855 ميليارد تومان و اكنون با احتساب بودجه سال 1396 كل 30 هزار ميليارد ريال اعتبار اين صندوق تماماً در دولت يازدهم تأمين شده است.

او تاكيد كرد كه تامين 3 هزار ميليارد تومان سرمايه‌ اين صندوق زمينه حمايت‌هاي مالي و اعتباري مناسبي از شركت‌هاي دانش‌بنيان را فراهم كرده است.

معاون توسعه امور علمي و فرهنگي در پايان به شركت‌هاي دانش بنيان اشاره كردو كفت: تعداد اين شركت‌ها در سال ،‌1391 تنها 5 شركت بود  كه در سال 1395 اين تعداد به بيش از 3 هزار شركت دانش‌بنيان افزايش يافته است. آخرين دستاوردهاي آنها حاكي از اين است كه اين تعداد شركت توانسته‌اند طي دولت يازدهم بالغ بر يكصد هزار شغل ايجاد كنند و از نظر اقتصادي بالغ بر 200 هزار ميليارد ريال فروش داشته باشند.

همچنين براساس اطلاعات منتشر شده توسط اداره ثبت آمريكا،‌ تعداد اطلاعات و اكتشافات علمي ثبت شده ايران در مراجع بين‌المللي به 238 فقره رسيده كه نسبت به سال 2013 با  40 ثبت اختراع، رشدي نزديك به 6 برابري را نشان مي‌دهد.


Powered by Tetis PORTAL