دوشنبه 20 آذر 1396 05:40:23

10 اسفند 1395 9:15:17
واكنش رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور به جايزه اسكار فرهادي: حضور چنين هنرمندان برجسته بين‌المللي در ايران زمين مايه مباهات است

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور در مورد دريافت جايزه اسكار توسط اصغر فرهادي براي فيلم فروشنده و عدم حضور ايشان به خاطر موضع گيري ترامپ در مورد حضور شهروندان هفت كشور مسلمان در آمريكا گفت: سال گذشته نيز از سوي دولت به ايشان تبريك گفتم و مراتب خرسندي‌ام را از حضور چنين هنرمندان برجسته بين‌المللي در ايران زمين بيان كردم. امسال نيزاز ايشان با مواضع منطقي و ملي‌خود بيش از پيش تقدير مي‌كنم و آرزو ميكنم هميشه هم در عرصه هنر و هم در عرصه هنر بزرگتر كه مردم‌دوستي  و دفاع از منافع ملي است،‌ موفق باشند.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه، دكتر محمدباقر نوبخت در نشست خبري هفتگي خود كه‌اين هفته در محل سازمان برنامه و بودجه كشور برگزار شد به عملكرد بودجه ‌دولت  طي سال‌هاي 1392 تا 1396 پرداخت.

وي با بيان اين‌كه بودجه دولت طي چهار سال انبساطي نبوده است‌، گفت: طي چهار سال بودجه دولت يازدهم 40 درصد افزايش يافته است.

دكترنوبخت: با اشاره به اينكه بودجه امسال دولت 237 هزار ميليار د تومان تخمين زده شده بود، افزود: تا تاريخ هفتم اسفند امسال 208 هزار ميليارد تومان هزينه شده است، يعني حدود 30 هزار ميليارد تومان تا پايان سال باقي‌مانده است.

وي با اشاره به اينكه منابع دولت از سال 91 از مبلغ 71 هزار ميليارد تومان به 129 هزار ميليارد تومان در سال جاري افزايش يافته است گفت:‌ تركيب منابع دولت در 24 سال كمتر از نفت بوده است و بيشتر منابع از ماليات ها و مقررات گمركي و به خصوص اوراق مالي تامين شده است.

معاون‌رئيس‌جمهور همچنين با اشاره به اينكه هزينه هاي دولت از 120 هزار ميليارد تومان به 190 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است، توضيح داد:‌59 درصد در هزينه هاي جاري، 67 درصد در عمراني و 82 درصد در تملك دارايي هاي مالي اضافه شده است و بودجه جاري به طور كل 66 درصد در امور رفاه اجتماعي، 86 درصد در امور دفاعي و امنيتي، 82 درصد در امور آموزش و پژوهش و 75 درصد در حوزه بهداشت و سلامت هزينه شده است.

وي با اشاره به اينكه براي بودجه سال 96 لايحه دولت 320 هزار ميليارد تومان تعيين كرده اند كه در طول 4 سال تنها 52 درصد اضافه شده است خاطر نشان كرد: البته مجلس اين بودجه را به 346 هزار ميليارد تومان افزوده است كه با اين احتساب نيز افزايش بودجه دولت 65 درصد خواهد بود.

دكترنوبخت همچنين به مقايسه ميزان رشد فصول عمده اعتبارات هزينه‌اي در مقايسه سال 92 تا 96 پرداخت و گفت:‌رفاه اجتماعي 93.5 درصد ، آموزش و تحقيقات 116 درصد ، سلامت 7/46و حوزه د فاعي 128 درصد است بنابراين  افزايش بودجه حوزه دفاعي نشان از آن دارد كه دولت ضمن آنكه پشت ميز مذاكره مي‌نشيند معتقد به برخورداري از اقتدار ملي و اجراي دكترين بازدارندگي است و به آن افتخار مي‌كند.

وي با اشاره به واگذاري به طرح هاي عمراني در راستاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي خاطر نشان كرد: از ابتداي سال تا الان دو هزار و 529 پروژه ملي استاني با ارزش 19 هزار و 200 ميليارد تومان از طريق واگذاري و مشاركت بخش غيردولتي فعال شده است كه در جهت مردمي كردن اقتصاد و اجراي اقتصاد مقاومتي بوده است.

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه در مورد درآمدهاي هدفمندي يارانه ها و اينكه گفته مي‌شود درآمد سازمان هدفمندي يارانه حدود 80 هزار ميليارد تومان است اما تنها 45 هزار تومان به عنوان يارانه به مردم پرداخت مي‌شود گفت: آنچه بنزين ، نفت و گازوئيل مي فروشيم درآمد شركت پالايش و برق و مبلغ به دست آمده از فروش گاز نيز در آمد مربوط به شركت گاز مي باشد  كه همه اين پولها به خزانه عمومي وارد مي‌شود بنابراين پول حاصل از فروش نفت و گاز ، درآمد سازمان هدفمندي به حساب نمي آيد و مبلغ خالص حصول اين درآمدها به سازمان هدفمندي تعلق مي گيرد كه با توجه به گزارش ديوان محاسبات خالص دريافتي سازمان هدفمندي 36 هزار و 400 ميليارد تومان است.

وي همچنين در پاسخ به پرسش ديگري در مورد واريز سود سهام عدالت به حساب مردم و اينكه اقدام در آستانه انتخاباتي امري تبليغاتي خواهد بود گفت: مطابق قانون بايد اين پرداخت ها انجام شود و اينكه همزماني اتفاق مي‌افتد نبايد مانع اجراي قانون توسط دولت شود.

معاون‌رئيس‌جمهور همچنين در مورد برنامه دولت براي يكسان سازي حقوق بازنشسته ها گفت:‌سال گذشته تا 20 درصد افزايش حقوق بازنشستگاني كه دريافتي زير 5/1 ميليون داشتند اتفاق افتاد و امسال دولت در لايحه هزار ميليارد تومان براي تعديل نابرابري ها در حقوق بازنشستگان در نظر گرفته است كه مجلس سه هزار و 500 ميليارد به آن اضافه كرده اما در مورد اينكه اين رقم بين بازنشستگان با دريافتي كمتر از دو ميليون، يا ميان همه بازنشستگان توزيع شود اختلاف نظري وجود دارد كه بايد بررسي هاي كارشناسي آن انجام شود.


Powered by Tetis PORTAL