دوشنبه 20 آذر 1396 05:41:03

24 بهمن 1395 9:43:17
رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور: ايران در رده 18 اقتصاد دنيا قرار دارد

معاون رييس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه‌ كشوردر ادامه سفرهاي استاني به مناسبت دهه مبارك فجر، ‌آخر هفته گذشته به استان گلستان سفر كرد. اين سفر كه با ديدار نماينده ولي‌فقيه در استان آغاز شد، با شركت در شوراي برنامه‌ريزي گلستان، افتتاح مجتمع سردخانه‌اي و بسته‌بندي در كردكوي و بازديد از آشوراده تنها جزيره ايراني درياي خزر ادامه يافت.

ايشان همچنين روز جمعه نيز ضمن شركت در راهپيمايي 22 بهمن و سخنراني درجمع مردم‌ شهر گرگان از سايت پرورش ميگو در شهرستان ساحلي گُميشان ديدن كردند.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه، دكتر محمد باقر نوبخت در جمع نمازگزاران جمعه گرگان با تبريك 22 بهمن با بيان اينكه طبق گزارش اخير صندوق بين المللي پول، ايران داراي رتبه هجدهم اقتصاد دنياست گفت: اين پيشرفت در شرايطي به دست آمده كه كشورهاي همسايه و مدعي منطقه دچار آسيب هاي اقتصادي فراوان هستند.

وي اظهار كرد: شايد اگر پيشرفت اقتصادي ايران بر اساس آمارهاي داخلي همچون مركز آمار عنوان مي‌شد عده‌اي آن را بر اساس جانبداري عنوان مي‌كردند اما اكنون مراكز اقتصادي معتبر جهان به پيشرفت كشورمان اذعان دارند.

دكتر نوبخت همچنين گفت: افت زياد قيمت نفت در سال‌هاي اخير كشورهاي ثروتمندي همچون عربستان را با كمبود شديد بودجه مواجه و آنها را مجبور به اجراي سياست هاي سختگيرانه مالي كرد اما در همين شرايط ايران با پيشرفت اقتصادي همراه بود.

معاون‌رئيس‌جمهور گفت: بر خلاف انتظار دشمنان، ايران نه تنها از تحريم ها آسيب نديد بلكه با استفاده بيشتر از توانمندي دروني و تقويت باور خودي به پيشرفت فراوان در بخش هاي گوناگون رسيد.

وي افزود: ايستادگي مردم كشورمان در برابر توطئه هاي دشمنان و پايبندي به آرمان هاي انقلاب از عوامل اصلي رسيدن به پيشرفت هاي فراتر از باور ايران بوده است.

دكتر نوبخت گفت: پس از سال ها تحمل تحريم هاي ظالمانه و بي دليل سال گذشته آژانس بين المللي اتمي به اشتباه خود اعتراف و تاكيد كرد ايران تاكنون برنامه اي براي استفاده نظامي از انرژي هسته اي نداشته است.

وي بيان كرد: تصويب لغو اين تحريم ها و قطعنامه ها با اكثريت آرا سند ديگري بر حقانيت نظام جمهوري اسلامي و آغاز راهي جديد براي پيشرفت هر چه بيشتر ايران است.

پرداخت 5هزار ميليارد تومان از بدهي دولت به بيمه‌ها

دكتر نوبخت همچنين در ديدار با آيت الله سيدكاظم نورمفيدي نماينده ولي فقيه در گلستان و امام جمعه گرگان اظهار داشت كه سالانه 4هزار و 800ميليارد تومان براي اجراي طرح تحول سلامت پرداخت مي‌شود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه ‌افزود: از مجموع 8 هزار ميليارد تومان بدهي دولت به بيمه‌ها، 5 هزار ميليارد تومان آن پرداخت و با دستور رئيس‌جمهور باقي‌مانده آن به زودي پرداخت خواهد شد.

وي هدف از اجراي طرح تحول سلامت را كاهش هزينه‌هاي مردم و بهبود وضعيت بيمارستان‌ها بيان كرد و افزود: پيش از اين برخي از افراد بيمه نبودند و در قالب اين طرح بين 5.5 تا 6 ميليون نفر دفترچه بيمه دريافت كردند.

ملزم به اجراي مصوبات سفر رئيس جمهوري هستيم

رئيس برنامه و بودجه با بيان اينكه آنچه در سفرهاي استاني رئيس جمهوري مصوب مي‌شود، اين سازمان ملزم به اجراي آن است، افزود: در صورت قصور در اين بخش سازمان بايد پاسخگو باشد.

دكتر نوبخت ادامه داد: برهمين اساس نهادي در سازمان برنامه و بودجه به منظور پيگيري تعهدات سفرهاي رئيس جمهور تشكيل شده است و در گلستان نيز مقامات ارشد اجرائي استان و شخص استاندار به شدت پيگير اين مصوبات هستند.

 وي تصريح كرد: مباحث و تعهدات و مصوبات سفر رئيس جمهوري به استان به ويژه در حوزه جزيره آشوراده، منطقه آزاد تجاري اينچه برون و راه آهن گرگان - مشهد مغفول نمانده است.

افزايش اشتغال در مناطق روستايي

دكتر نوبخت در ادامه سفر خود در شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان گلستان گفت: 147 درصد از اعتبارات سفر استاني هيات دولت به گلستان با هدف تكميل و بهره برداري از وعده هاي دولت به مردم استان تخصيص يافت.

وي اظهار كرد : مطابق مصوبات سفر قرار بود براي 148 طرح بخش هاي گوناگون استان 6هزار و 310 ميليارد ريال پرداخت شود، اما تاكنون 9 هزار و 290 ميليارد ريال براي اجرا، تكميل و تجهيز طرح هاي اين مصوبات اختصاص يافته است.

معاون‌رئيس‌جمهور يكي ديگر از اولويت‌ هاي ‌دولت در بودجه سال آينده كشور را ‌افزايش سطح اشتغال به ويژه در مناطق روستايي عنوان كرد.‌

بازديد رئيس سازمان برنامه و بودجه از خليج گرگان و جزيره آشوراده

بنا به اين گزارش، رئيس سازمان برنامه و بودجه در سفر به غرب گلستان به همراه استاندار و دبير مجمع نمايندگان استان، آخرين وضعيت خليج گرگان و جزيره آشوراده را بررسي كرد.

دكتر نوبخت وهمراهان با استفاده از يك شناورحوزه ماهيان خاوياري استان از پهنه آبي خليج گرگان بازديد و پايش ميداني به‌عمل آورد.

معاون رئيس جمهور همچنين از مزرعه پرورش ماهيان خاوياري در قفس در پهنه آبي خليج گرگان بازديد و از نزديك با فعاليت اين مركز آشنا شد.


Powered by Tetis PORTAL