دوشنبه 20 آذر 1396 05:50:07

13 بهمن 1395 8:54:18
رئيس‌ سازمان برنامه و بودجه كشور: توسعه زيرساخت هاي فرهنگي و اسلامي از اولويت هاي دولت است

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: توسعه زيرساخت هاي فرهنگي و اسلامي در كشور از اولويت هاي اصلي دولت تدبير و اميد است كه توجه جدي به آن دارد.

به گزارش روابط‌‌عمومي سازمان برنامه و بودجه، دكتر محمدباقر نوبخت در جريان سفر به استان مركزي و بازديد از مجتمع حوزوي خاتم الانبيا (ص) اراك در جمع خبرنگاران افزود: در راس دولت يك شخصيت روحاني و حوزوي است و اين دولت ضمن توجه به مباحث عمراني به مولفه هاي فرهنگي و اسلامي نيز توجه دارد.

وي بيان كرد: استان مركزي استاني عالم خيز و عالم پرور است و بايد حمايت‌هاي لازم درخصوص مركز بزرگ حوزوي خاتم الانبيا (ص) صورت گيرد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: رئيس جمهور در سفر خود به استان مركزي در جريان ساخت اين مجتمع حوزوي قرار داشت و سازمان برنامه و بودجه را موظف به پيگيري و حمايت از اين طرح كرد.

دكتر نوبخت اظهار كرد: در سفر رئيس جمهوري و كاروان تدبير و اميد حدود 10 هزار ميليارد ريال اعتبار براي حدود 55 طرح مصوب شده كه بايد در مدت 2 سال اعتبارات آن تزريق شود تا در زمان مقرر تكميل و بهره برداري شوند.

وي گفت: بخش قابل توجهي از اين اعتبارات تا پايان اسفندماه امسال تخصيص مي يابد و بخش ديگر در سال 96 پرداخت مي شود.

كارخانه هپكوي اراك بايد به دوران طلايي بازگردد

رئيس سازمان برنامه و بودجه همچنين در حاشيه بازديد از كارخانه هپكو اراك گفت: كارخانه هپكو نمادي از صنعت موفق و پويا در زمينه توليد ماشين‌آلات راه سازي در ايران و خاورميانه است كه دولت يازدهم به هيچ عنوان اجازه ورشكستگي و نابودي اين كارخانه را نخواهد داد.

معاون رئيس جمهور افزود: واحد توليدي، صنعتي هپكو در اراك بايد با تدابير لازم به دوران طلايي رونق توليد و ارزش آفريني اقتصادي بازگردد.

وي ادامه داد: بازگرداندن مجدد اين واحد توليدي به چرخه صنعت و اقتصاد كشور وظيفه همگان است و تحت هر شرايطي بايد بالندگي اقتصادي در اين واحد توليدي و صنعتي دوباره مهيا شود.

دكترنوبخت خاطر نشان كرد: به عنوان سخنگوي دولت و رئيس سازمان برنامه و بودجه به استانداري استان مركزي ماموريت رفع تنگناهاي اقتصادي اين واحد توليدي را ابلاغ مي‌كنم و انتظار مي‌رود فهرستي از مشكلات و نارسايي‌هاي هپكو با فوريت به دولت اعلام شود.

اتصال 5 مركز استان تا پايان امسال به شبكه ريلي

رئيس سازمان برنامه و بودجه همچنين در حاشيه بازديد از كارخانه واگن پارس اراك در جمع خبرنگاران، افزود: با اتصال پنج مركز استان كشور به شبكه ريلي، نياز داخل به واگن هاي مسافربري و باري نيز افزايش مي يابد كه شركت هاي داخلي بايد بتوانند اين نياز را برآورده كنند.

وي گفت: اتصال پنج مركز استان كشور به شبكه ريلي تا پايان امسال در دستور كار دولت قرار دارد.

دكتر نوبخت ادامه داد: در شوراي اقتصاد كشور براي توليد دو هزار واگن تصميم گيري شد كه شركت واگن پارس مي‌تواند بخش قابل توجهي از توليد واگن هاي موررد نياز را بر عهده گيرد.

معاون رئيس‌جمهور تاكيد كرد: با توجه به اينكه تحقق اقتصاد مقاومتي مورد نظر مقام معظم رهبري از مسير صنعت و توليد مي گذرد، حمايت از صنايع آسيب ديده در دستور كار دولت يازدهم قرار گرفته كه از ابتداي سال جاري تا كنون تعداد قابل توجهي از صنايع نقاط مختلف كشور به چرخه توليد بازگشته‌اند.

اختصاص 16هزار ميليارد تومان براي احياي واحدهاي صنعتي كشور

رئيس ‌سازمان برنامه وبودجه دراين سفر با شركت در  نشست مشترك شوراي برنامه‌ريزي و توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتي استان مركزي استانداري اراك گفت: در عالي ترين سند فرادستي نظام بعد از قانون اساسي، تحقق اهداف توسعه يافتگي در افق 1404 و در كنار آن ايستادن در جايگاه نخست اقتصادي و فناوري در منطقه است.

وي افزود: 16هزار ميليارد تومان براي احياي واحدهاي صنعتي كشور با هدف رونق توليد تخصيص يافت.

دكترنوبخت بيان كرد: توسعه در سال 1395 مقصد برنامه پنجم و ششم است و اين تحقق اين امر از طريق رفع موانع توليد ميسر است.

معاون رئيس‌جمهور ادامه داد: توسعه از طريق تسريع در تكميل طرح هاي عمراني دولتي با جديت دنبال مي شود و براي رفع موانع در مسير كمك به واحدهاي توليدي، مقرر شد حداقل براي هفت هزار و 500 واحد توليدي زيان ده يا كم كم توان شناسايي شده در كشور، 16 هزار ميليارد تومان تسهيلات درنظر گرفته شود.

وي اظهار كرد: با توجه به ماهيت غير دولتي بسياري از واحدهاي توليدي و صنعتي كشور، بايد تسهيلات بانكي به عنوان سرمايه در گردش و سرمايه ثابت در اختيار اين واحدها قرار گيرد.

دكتر نوبخت عنوان كرد: بر‌اساس گزارش استاندار مركزي در اين راستا، حدود پنج هزار ميليارد ريال اعتبار در اختيار 703 واحد توليدي از مسير مستقيم با بانك و يا از طريق فرايند رونق توليد قرار گرفته است.

وي اضافه كرد: 13 هزار واحد در سطح ملي از اين تسهيلات استفاده كرده اند و اميد است روز به روز شاهد رفع موانع توليد باشيم.

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه گفت: در شرايطي كه نيازمند رشد اقتصادي و پويا در جامعه هستيم، هپكو و واگن سازي پارس با ظرفيت زير 40 درصد فعاليت دارند و اين امر زيبنده نيست.

Powered by Tetis PORTAL