دوشنبه 20 آذر 1396 05:48:12

17 بهمن 1395 8:45:49
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور: رشد اقتصادي از منفي 6.7 درسال 1391 به مثبت 5 درسال1395 رسيد

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشورگفت:  براساس آمار، سال 1391 كشور با رشد اقتصادي منفي 6.7 روبه رو بود اما دولت يازدهم اين ميزان را درسال نخست فعاليت خود به منفي 1.9 كاهش داد، اين شاخص سال 1393 كامل تغيير جهت داد و به مثبت 3 رسيد و سال 1394 نيز به مثبت 1.2 افزايش يافت و امسال با جهش چشمگير به مثبت 5 رسيد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه، دكتر محمدباقر نوبخت، به منظور افتتاح چند طرح عمراني و خدماتي ازجمله، احداث منبع و خط انتقال آب پساب و ساير پروژه هاي شهرداري شاهين ، توسعه شركت چُدن اصفهان ، توسعه شركت توليدي باند و گاز صفا طب به اصفهان سفر كرد.

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه با شركت در جلسه شوراي اداري استان اصفهان گفت: ثمره رشد اقتصادي، افزايش توليد و اشتغال است و در اين عرصه رويكرد به مشاركت بخش خصوصي مورد توجه خاص دولت قرار دارد زيرا كنشگران رشد اقتصادي مختص دولت نيست و اين مردم هستند كه با مشاركت خود و در نظر گرفتن اصل 44 قانون اساسي مي توانند زمينه رشد و پيشرفت را فراهم كنند.

وي اضافه كرد: سازمان برنامه و بودجه نيز بطور جدي و فراگير از بخش غيردولتي حمايت مي كند، زيرا معتقديم برآيند سرمايه گذاري در واحدهاي توليدي غيردولتي، كمك به بخش خصوصي و سرمايه‌گذاري در طرحهاي عمراني دولتي، رشد اقتصادي و اشتغالزايي را به دنبال خواهد داشت.

دكتر نوبخت با بيان اينكه تمام سندهاي چشم انداز، فصل مشتركي به نام توسعه دارند، خاطرنشان كرد: اين توسعه در بعد استاني و ملي در نظر گرفته مي شود و حائز اهميت است و اين موضوع در برنامه پنجم و بويژه در برنامه ششم بخوبي لحاظ شده است.

بهره برداري از بيش از دو هزار طرح مخابراتي

هم‌زمان با سفر معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه‌ و بودجه كشور به استان اصفهان 2 هزار و 406 پروژه مخابراتي به بهره برداري رسيد.

بهره‌برداري از پروژه‌هاي راه آهن اصفهان بااعتبار 920 ميليارد ريال، بهره برداري از پروژه هاي شركت گاز استان و بهره برداري از طرح‌هاي شركت خدماتي «ره پويان صالح» (خاكسترنسوز حاصل از امحاي پسماندهاي صنعتي) از ديگر برنامه‌ هاي اين سفر است.

در اين مراسم مرحله دوم طرح ( FTTAاتصال فيبر نوري تا منازل و مشاغل)، نوسازي كل شبكه تلفن همراه اول استان و نسل چهار و 4.5 تلفن همراه با اعتبار چهار هزار و 900 ميليارد ريال به بهره برداري رسيد.

خاطرنشان مي‌شود، مرحله اول طرح FTTA شهريورماه همزمان باهفته دولت با حضور محمدجواد ظريف وزير امورخارجه به بهره برداري رسيده بود.

بيش از 11 ميليارد دلار سرمايه گذاري طي سال گذشته

دكتر نوبخت گفت: براساس آمارهاي رسمي اعلام شده از دي سال گذشته تا دي ماه امسال، 11 ميليارد و 500 ميليون دلار سرمايه گذاري در كشور انجام شده است كه بسياري از اين فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري، انتقال دانش و فناوري را به همراه دارد.

وي اضافه كرد: دولت طي يكسال گذشته سعي كرده است طرح هاي عمراني راكد و نيمه راكد بخش خصوصي از جمله واحدهاي توليدي را فعال كند و براي اين منظور 16 هزار ميليارد تومان اختصاص داده است.

معاون‌رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه طرح‌ها و پروژه‌هاي عمراني دولتي نيمه فعال زيادي در كشور وجود دارد، گفت: براي فعال كردن اين طرح ها نيز 37 هزار ميليارد تومان از سوي دولت اختصاص يافته است.

وي با اشاره به اينكه دولت تدبير و اميد در طي سه سال گذشته توانسته است رشد منفي اقتصادي را به رشد مثبت اقتصادي تغيير دهد، ادامه داد: رشد اقتصادي كشور در 6 ماه نخست امسال با احتساب درآمدهاي نفتي به 6.5 درصد و بدون درنظرگرفتن درآمدهاي نفتي به 4.5 درصد رسيده است .

دكتر نوبخت با بيان اينكه صندوق بين المللي پول نيز در گزارش اخير خود به اين نكته اشاره كرده است كه ايران در بين كشورها هجدهمين اقتصاد بزرگ جهان را در اختيار دارد.

وي با اشاره به وضعيت اقتصادي جهان و كشورهاي منطقه گفت: كشورهاي جهان اكنون در يك شرايط نيمه ركود بسر مي برند و كشورهاي منطقه نيز به دليل افت قيمت نفت كه طي 6 ماه گذشته كمي بهبود يافته و از زير 30 دلار به 52 دلار افزايش يافته است با مشكلات اقتصادي مواجه شده‌اند.

 

رسيدن به رشد اقتصادي 6.5 درصدي

معاون‌رئيس‌جمهور همچنين در مراسم افتتاح پروژه هاي دهه فجر در شهرستان شاهين شهر و ميمه استان اصفهان گفت: ايران در زماني كه قيمت نفت در بازار جهاني با اُفت شديد روبه رو بود، موفق شد نرخ رشد اقتصادي خود را از منفي 6.5 به مثبت 6.5 برساند.

وي‌ افزود:كشورهايي از جمله كويت و عربستان در زمان كاهش قيمت نفت در بازار جهاني دچار مشكلات اقتصادي، قطع يارانه ها و توزيع 68 ميليارد دلار اوراق قرضه شدند، در حالي كه ايران در اين مدت توانست به رشد اقتصادي دست يابد.

رئيس ‌سازمان برنامه و بودجه گفت: با كمك صنعتگران كشور توانسته ايم رتبه هجدهم اقتصاد جهان را كسب كنيم.

وي در مراسم افتتاح طرح توسعه شركت صنايع چدن در نجف آباد اصفهان گفت: با تلاش صنعتگران كشور بويژه صنعتگران استان اصفهان موفق به كسب اين رتبه شده‌ايم.

توسعه حمل و نقل ريلي جزو چهار اولويت اول دولت است

همچنين دكتر نوبخت در مراسم افتتاح پروژه‌هاي راه‌آهن استان اصفهان اعلام كرد: توسعه حمل و نقل ريلي جزو چهار اولويت اول دولت در برنامه ششم توسعه است.

 وي با بيان اينكه پنج مركز استان به شبكه حمل و نقل ريلي سراسري متصل مي شود تصريح كرد: خط ريلي اراك-ملاير- كرمانشاه، تهران- ساوه-همدان-كردستان، قزوين -رشت-آستارا و مراغه- اروميه از جمله اين خطوط است .

معاون‌رئيس‌جمهور تاكيد كرد: ما مصمم هستيم تا وعده هاي دولت عملي شود همانگونه كه براي راه اندازي و سريع السير كردن قطار تهران-اصفهان مصمم هستيم.

نابرابري در حقوق بازنشستگان رفع مي‌شود

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه در نشست خبري در اصفهان از تخصيص يك هزار ميليارد تومان بودجه در سال 96 براي رفع نابرابري دريافتي بازنشستگان خبر داد .

وي درباره افزايش پرداختي به بازنشستگان افزود: افرادي كه از يك و نيم ميليون تومان كمتر دريافتي داشته‌اند حقوق آنان نيز به صورت پلكاني تا 20 درصد افزايش يافته است.

دكتر نوبخت اضافه كرد: همچنين امسال 2 هزار و 700 ميليارد تومان براي افرادي كه پاداش از سنوات گذشته دريافت نكرده‌ بودند و عمدتا در آموزش پرورش فعاليت داشتند، تخصيص و پرداخت شده است.

وي تصريح كرد: در قالب برنامه ششم توسعه ، براي سال آينده در 4 اولويت مهم شامل آب، محيط زيست، فاضلاب و شبكه حمل و نقل ريلي 10 هزار ميليارد تومان اعتباردر نظر گرفته شده است .

معاون رئيس جمهور فعال كردن واحدهاي توليدي غير دولتي و توجه به پروژه‌هاي عمراني را دو رويكرد دولت در چارچوب سياستهاي اقتصاد مقاومتي و 2 مسير اصلي براي رشد و پيشرفت اقتصادي عنوان كرد


Powered by Tetis PORTAL