دوشنبه 20 آذر 1396 05:47:54

18 اسفند 1395 19:48:39
دكتر نوبخت در كنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرد: افزايش بيش از دو هزار ميليارد توماني بودجه فرهنگ در دولت يازدهم

رئيس سازمان برنامه و بودجه‌كشور گفت: بودجه بخش فرهنگ از ابتداي دولت يازدهم تاكنون با رسيدن از عدد ۵ هزار ميليارد تومان به ۷ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان، افزايش قابل توجهي پيدا كرده است.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه، دكتر محمدباقر نوبخت در كنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به تفويض اختياري كه با احياي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و متعاقب آن سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است، مديريت امر توسعه در ايران را مسئوليت اصلي سازمان متبوعش عنوان كرد.

معاون رئيس جمهور با اشاره به حضور وزير اطلاعات در اين كنگره افزود: با نگاهي كه جناب علوي به حوزه‌هاي امنيت و فرهنگ دارند، پربيراه نيست اگر بگويم ايشان حتي مي‌توانست وزير فرهنگ هم باشد. به هر حال همه ما در هر جايگاهي كه هستيم بايد براي توسعه ايران تلاش كنيم.

دكترنوبخت با اشاره به تاكيدي كه مقام معظم رهبري براي امر توسعه و نه لزوما رشد در كشور قائل هستند، به برنامه‌هاي پيشين توسعه در ايران از سال ۱۳۲۸ پرداخت و گفت: تاكنون ۵ برنامه توسعه در كشور ايران به اجرا درآمده است اما تا ۱۳ روز ديگر ما شاهد اجراي يك برنامه جديد توسعه‌اي براي كشور هستيم.

رئيس سازمان برنامه و بودجه، جامعه توسعه يافته را جامعه‌اي توصيف كرد كه هر كدام از انسان‌هاي آن در عرصه‌هاي مورد نظرشان رشد مي‌كنند و همچنين آزادي در آن جامعه حاكم است. اين نگاه در اسناد فرادستي نظام جمهوري اسلامي ايران مورد تاكيد قرار گرفته است.

وي گفت: ما سال‌ها است كه از نگاه تك‌بعدي به توسعه و در واقع تمركز بر مسئله رشد اقتصادي فاصله گرفته‌ايم. امروز وقتي مي‌توانيم يك جامعه را توسعه يافته بدانيم كه نه‌تنها رشد اقتصادي دارد بلكه از بعد علمي و فناوري هم رشد يافته باشد. مسئله ديگر براي ما توسعه سياسي، دفاعي و امنيتي است كه بسيار حائز اهميت است.

معاون رئيس‌جمهور در ادامه با اشاره به اهميت موضوع فرهنگ در برنامه ششم توسعه كشور توضيح داد: ما در اين برنامه موضوع فرهنگ را نه تنها يك بعد بلكه زيرساخت مي‌دانيم و اگر فرهنگ چنين جايگاهي در اين برنامه نمي‌داشت، هرگز نمي‌توانستيم بگوييم به سمت يك جامعه توسعه يافته حركت مي‌كنيم.

دكترنوبخت در پايان با بيان اينكه دولت يازدهم اگر هيچ كاري هم نكرده باشد، همين كه اتهام نظامي بودن فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران را از سر ملت ايران دور كرد و اين را به جامعه بين‌الملل قبولاند، بزرگترين كار را كرده است.


Powered by Tetis PORTAL